Ford Escort XR3i Cabriolet MK4. RS
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|||||||||
|
|
|
- Centrallås
- Elruder
- Metallak
- Alufælge
- Sportskabine
- Læderrat
Ford Escort XR3i Cabriolet MK4 med Ford RS kit. Bilen kører fantastisk og har aldrig kørt vinter og er veteransynet.
jeg har hentet den i Tyskland og haft den i rigtig mange år, andet spændende projekt er købt (også FORD) som der skal bruges lidt tid på i sommer. Derfor sælges denne skønhed!
Den har kørt ca. 147000 km. Den har nye dæk, EL ruder, Varme i forrude & bagrude og EL Kaleche som kun har kørt 19000 km.
Den fik en defekt på en udstødningsventil og i den forbindelse renoverede vi motor med nye ventiler, toppakning m.m. den har kørt 19000 km siden, jeg har ventil og foto endnu som souvenir,,
Nyt varmelegeme i kabinen ved samme lejlighed.
Nye højtalere foran.
Nye fjedre/støddæmpere.
Der er også et perfekt overtræk med til kaleche som kan ses på foto fra bagagerum.
Den er ganske original også med indtræk som har lidt speciel farve for model.
Den har lige lidt begynde rust i snuden af motorhjelm, som man evt. kan tænke og få lavet på et tidspunkt.
Hvis man er interesseret kan der følge en komplet udstødning med, med en sportspotte som jeg har liggende.
Husk, veteran sæson starter 15/3..