399.900 Kr.

Ford Mustang 4,7 V8 289cui. Fastback 2+2 aut.

Detaljer
Model 4,7 V8 289cui. Fastback 2+2 aut.
Årgang 1965
Km-stand N/A
Motor 8-cyl.
Gear Automat
Farve Orange
Hk N/A
DK afgift Ja
Leasing Mindre egnet
Sælgers beskrivelse

Meget fin Mustang Fastback der er opbygget som en GT 350 Recreation model.

Med følgende specifikationer

- Automatgear
- Skive bremser i for
- Servostyring
- Cragar fælge
- Shelby Stripes
- Samt styling så den ligner en Hertz Rent-A-Racer.

Fastback udgaven hvor der er mulighed for at åbne fra bagagerum ind til kabine for at få længere ting med - og den karrosseri model er der mest eftertragtet

Bilen er renoveret i USA tilbage omkring 00'erne, hvor der er lavet et meget flot stykke arbejde, og der er efterfølgende blevet passet godt på bilen, da den fremstår utroligt flot både ude og inde.

Bemærk - der medfølger meget dokumentation på bilen, herunder også den ORIGINALE instruktionbog, som viser at bilen fra ny blev leveret til Mary K. Ward fra Rockford, Illinois

Bilen er synet veteransynet i 2024. - og er i den forbindelse godkendt med træk ( vi er jo i Jylland )

SKAL SES!

Lindholm Collection er det nye klassikercenter under Lindholm Biler, en af landets største brugtvognsforhandler og hele 4 gange kåret som Årets Brugtvognsforhandler i Danmark.

Hos Lindholm Collection er vi bilnørder og vi elsker klassiske og ikoniske biler!

At købe en klassisk bil er ofte levendegørelsen af en drøm og sådan noget kræver tid, derfor er vi fleksible med vores åbningstider: Vi holder åbent på alle hverdage kl. 10-17 og så holder vi åbent den første søndag i måneden kl. 11-16.

Derudover er vi meget fleksible og har grundlæggende tid, når I har tid – så kontakt os på [email protected] eller 86610244 og aftal tid til din klassikersnak.

Vi er specialister i både finansiering og leasing – så uanset om du vil have din nye klassiker finansieret eller du vil sæsonlease, så får du markedets bedste tilbud hos os!

Forbehold for tastefejl.