Ford Mustang 4,7 V8 289 Cui Fastback 2+2
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|||||||||
|
|
|
Klassisk Mustang i den eftertragtede Fastback 2+2 udgave.
Her får men en meget original bil i den flotte Candyapple Red med Red Crinkle Vinyl interiør, den er fra ny leveret til en kunde i Seattle og skulle eftersigende kun have haft 3 ejere "overthere" den sidste ejere havde bilen fra 1988 til 2004 hvorefter den er importeret til Danmark.
Fastback modellen er for mange den rigtige karrosseriform da dens mulighed for at lægge bagsædet ned og derved give plads til eks. vis surfboards eller andre lange ting som ungdommens amerikanere havde behov for at have med rundt i "The land of opportunity" - ligeledes er det også ofte at netop denne model er blevet brugt i forskellige film.
Det medfølger en del papirer og kvitteringer, incl. original instruktionsbog
Bemærk bilen er 1. reg. 10/1965, men 66-model jvf stelnr.
Er du på udkig efter en ærlig og velkørende Mustang, som fremstår meget original, så er denne røde "Musse" helt klart et kig værd
Bilen er veteransynet 8/2022 og holder derfor syn indtil 2030
Lindholm Collection er det nye klassikercenter under Lindholm Biler, en af landets største brugtvognsforhandler og hele 4 gange kåret som Årets Brugtvognsforhandler i Danmark.
Hos Lindholm Collection er vi bilnørder og vi elsker klassiske og ikoniske biler!
At købe en klassisk bil er ofte levendegørelsen af en drøm og sådan noget kræver tid, derfor er vi fleksible med vores åbningstider: Vi holder åbent på alle hverdage kl. 10-17 og så holder vi åbent den første søndag i måneden kl. 11-16.
Derudover er vi meget fleksible og har grundlæggende tid, når I har tid – så kontakt os på [email protected] eller 86610244 og aftal tid til din klassikersnak.
Vi er specialister i både finansiering og leasing – så uanset om du vil have din nye klassiker finansieret eller du vil sæsonlease, så får du markedets bedste tilbud hos os!
Forbehold for tastefejl.