Porsche 911 G serie 3,2 Carrera Targa
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|||||||||
|
|
|
En af de allersidste 911 Targa G-modeller
G-modellen af Porsche 911 var med sine 15 produktionsår den længstlevende 911-model - og her kan vi præsentere en af de allersidste 89-modeller, der som eneste årgang har den eftertragtede G50 gearkasse.
Der er kun produceret 860 stk af denne model, denne er nr. 520.
Bilen er oprindeligt solgt i Californien (som langt de fleste 911´ere), hvor den tilbragte sit liv til 2013, hvor den kom til Danmark og kun har haft 1 ejer siden.
Den er virkelig godt dokumenteret, i USA tilbage fra 2001 og i alle årerene i Danmark, hvor Porsche specialisten Brian Løkke har passet bilen.
Der medfølger Porsche Certificate of Authenicity som bekræfter, at bilen er matching numbers og -colours (Sort med læder Kashmir beige).
Den står flot på Fuchs fælge og fremstår i rigtig fin stand og er en meget velkørende bil på FULD dansk afgift, så ingen dyre leasingydelser her!
Er du i markedet for en sjælden Porsche at køre sommeren i møde i, så skulle du kigge lidt mere på denne fine G-model.
Bilen har kørt 126.000 miles.
Lindholm Collection er det nye klassikercenter under Lindholm Biler, en af landets største brugtvognsforhandler og hele 4 gange kåret som Årets Brugtvognsforhandler i Danmark.
Hos Lindholm Collection er vi bilnørder og vi elsker klassiske og ikoniske biler!
At købe en klassisk bil er ofte levendegørelsen af en drøm og sådan noget kræver tid, derfor er vi fleksible med vores åbningstider: Vi holder åbent på alle hverdage kl. 10-17 og så holder vi åbent den første søndag i måneden kl. 11-16.
Derudover er vi meget fleksible og har grundlæggende tid, når I har tid – så kontakt os på [email protected] eller 86610244 og aftal tid til din klassikersnak.
Vi er specialister i både finansiering og leasing – så uanset om du vil have din nye klassiker finansieret eller du vil sæsonlease, så får du markedets bedste tilbud hos os!
Forbehold for tastefejl.