660.000 Kr.

Mercedes Benz 220 280 (W111) 280 SE 3.5

Detaljer
Model 280 SE 3.5
Årgang 1971
Km-stand 165000 km
Motor 8-cyl.
Gear Automat
Farve Grøn
Hk 180
DK afgift Ja
Leasing N/A
Sælgers beskrivelse

Det er den mest eftertragtede model og sidste variant af den smukke W111  coupe, bygget fra 1961-72. Her er en klassiker man kan bruge som daglig bil. 100% driftsikker, nem at vedligeholde, alle reservedele findes. Bilen blev brugt som foto model i MB dk´s reklamer og i den forbindelse hvor den fotograferet ved Utzons hus i Skovshoved.
Moss grøn metallak og tabac læder, samt nøddetræ på instrument bræt mm. , Europa udgave. Bilen har været i Berlin indtil 1990. Holdt som garage bil i fuldstændig  original stand. Derefter blev den renoveret komplet hos Kienle Technik til en meget høj standard. Vi fandt bilen i Hanover i 1993 og bragte den til DK Derefter 3  ejere, en advokat, en café ejer, og derefter en kendt dansk sanger fra Århus.
Modellen er meget moderne med skivebremser, servostyring, uafhængig 4-hjuls ophæng, V8 motor med benzin indsprøjtning m.m.

Mulighed for FDM attest
Bilen er prissat til at blive solgt i DK. I udlandet koster de op til over 1.5 mill. kr. Besigtigelse af bilen efter nærmere aftale på tel. 30369585 eller mail: [email protected]